Ekspres do kawy — co warto wiedzieć przy wyborze?

ekspres do kawy

Ekspres do kawy nie tylko dla miłośników kawy

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić dzień bez kawy. Żyjąc w ciągłym biegu, potrzebne jest coś, co utrzyma nasze tempo na odpowiednim poziomie. Kiedyś nasypywało się odpowiednią ilość kawy do kubka i zalewało gorącą wodą. Dziś mało kto korzysta z takiego rozwiązania. Na rynku jest dostępny niejeden ekspres do kawy. Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet najbardziej wymagający fan kawy.

Obecnie, przeglądając ofertę sklepów w dziale drobne AGD, można wyróżnić cztery typy ekspresów — ekspres kolbowy, przelewowy, automatyczny i na kapsułki. Oczywiście nie ułatwia to wybrania tego jedynego. Trzeba jeszcze zdecydować jakiej ma być firmy, na jakich cechach nam zależy, czy powinien mieć młynek. Może wystarczy wersja podstawowa, a może nasze oczekiwania są większe.

Rodzaje ekspresów

Warto zacząć od poznania różnicy pomiędzy typami ekspresów, co ułatwi późniejszy wybór tego idealnego.

   • Ekspres przelewowy — składa się z pojemnika na wodę oraz systemu grzejnego. Zaopatrzony jest również w dzbanek. Urządzenie zagotowuje wodę, która jest następnie przelewana do pojemnika z kawą. Ekspres ten jest zaopatrzony w wielorazowy lub jednorazowy filtr, dzięki któremu kawa jest pozbawiona fusów i innych zanieczyszczeń. Następnie kawa trafia do dzbanka znajdującego się na specjalnej grzałce. Coraz częściej te urządzenia wyposażone są w zintegrowane młynki do mielenia. Jest to najprostszy i najtańszy ekspres do kawy.
   • Ekspres kolbowy — model często spotykany w kawiarniach. Pozwala na kontrolowanie przygotowywania kawy na każdym etapie. Jednak wymaga pewnej wprawy w użytkowaniu. Nie posiada wbudowanego młynka, kawę należy najpierw zmielić, a następnie odmierzyć odpowiednią ilość i przesypać do kolby. Kolbę należy wpiąć do ekspresu. Później wystarczy urządzenie włączyć, gdy woda się podgrzeje, można nalać płyn do ulubionej filiżanki. Ekspres posiada pojemnik na wodę. Większość modeli ma też dyszę do spieniania mleka. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą się poczuć jak w kawiarni.
   • Ekspres automatyczny — umożliwia szybkie zrobienie kawy, bez wysiłku i zbędnych przygotowań. Wystarczy wcisnąć guzik i gotowe. Pozwala na zrobienie mocnego espresso, cappuccino, a nawet latte. Większość modeli posiada zintegrowany młynek, programator czasowy i dyszę do spieniania mleka. Niektóre modele można nawet obsługiwać zdalnie. Niestety bogate wyposażenie idzie w parze z wysoką ceną. Warto przejrzeć outlet AGD w celu znalezienia czegoś w promocyjnej cenie, gdy nie można sobie pozwolić na nowy model.
   • Ekspres na kapsułki — nie zajmuje dużo miejsca. Aby zrobić ulubioną kawę, wystarczy włożyć odpowiednią kapsułkę. Nie trzeba mielić kawy. Na rynku jest bogaty wybór kapsułek z różnego rodzaju kawami. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Niektóre modele umożliwiają parzenie dwóch filiżanek kawy jednocześnie np. ekspres Senseo.

  Wybór idealnego ekspresu do kawy nie jest łatwym zadaniem. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Gdy już znajdziemy odpowiedni ekspres dla siebie, pozostaje tylko cieszyć się pyszną kawą.

Powiązane wpisy